МИЛЕНА МОЛЛОВА Галерия

МИЛЕНА МОЛЛОВА

МУЗИКАНТ ПРЕПОДАВАТЕЛ

19-02-1940г./

ЗОДИЯ   РИБИ

Проф. Милена Моллова, един от доайените на българската клавирна школа, пианист с изключително активна концертна дейност, педагог. За нейния принос за поддържането и разпространението на българските традиции и духовност у нас и по света през 2020 г. бе отличена с Огърлие "Златен век" и парична награда

Родена е на 19 февруари 1940 г. в Разград, като потомък на стария възрожденски род Моллови, от град Елена, който води началото си от 1736 г.

„Всички са били учени хора за времето си и голяма част от тях са получили образованието си в Европа. Но винаги са се връщали в България, за да градят живота си тук. Между тях е имало лекари, филолози, математици, физици и кметове, но не и музиканти. Аз съм първата от рода Моллови, която се отдава на това изкуство.

Милена Моллова започва да свири едва на 5-годишна възраст, а на 13 години дебютира като солистка на Софийската филхармония в Концерт за пиано и оркестър № 3 от Лудвиг ван Бетовен под диригентството на големия български диригент Саша Попов. През 1958 тя става лауреат и носител на пета премия на най-престижния световен музикален форум – Международният конкурс на името на Пьотр Илич Чайковски в Москва (Международный конкурс имени П. И. Чайковского).

Милена Моллова е сред българските музиканти, които са се обучавали и изградили като изпълнители в школата на проф. Димитър Ненов и проф. Панка Пелишек. Тя завършва обучението си в Московската държавна консерватория „Пьотр Илич Чайковски“ при световноизвестния пианист и педагог проф. Емил Гилелс.

Международни награди

  • Творческият път на Милена Молова на концертния подиум е осеян с многобройни успехи, национални и международни награди, концертни турнета и гостувания на концертни подиуми по целия свят, както и с многобройни концерти по всички страни в Европа, Япония, САЩ, Канада.
  • Лауреат и носител е на редица отличия в авторитетни международни конкурси, като:
  • Първия международен конкурс на името на Пьотр Илич Чайковски в Москва.
  • Международния конкурс за пианисти и цигулари „Маргарита Лонг – Жак Тибо“ в Париж.
  • Международния конкурс на най-голямата обществена медия в Германия ARD в Мюнхен (Internationaler Musikwettbewerb der ARD).
  • Международния клавирен конкурс „Лудвиг ван Бетовен“ във Виена (Ludwig van Beethoven International Piano Competition, Vienna).

Репертоар

Внушителната кариера на Милена Молова, която продължава вече над 65 години, включва творби от различни стилове и епохи от Барока до днес и се разпростира в широкия диапазон на солистичното музициране, участието в различни камерни формации и най-вече в партньорството с камерни оркестри и големи оркестрови състави. През годините на своята блестяща солистична кариера тя е била солист на най-значими български и европейски симфонични оркестри, като Софийската Филхармония, Симфоничния оркестър на Българското национално радио, Пловдивската филхармония, и е свирила под палката на най-големи български диригенти, като Саша Попов, Добрин Петков, Константин Илиев, Васил Казанджиев, Йордан Дафов и световни знаменитости, като Кирил Кондрашин, Казиоши Акияма, Рудолф Баумгартнер, Жорж Ципин и много други.

Основен акцент през годините на творческата активност на Милена Моллова е интегралното изпълнение на цикъла от 32 клавирни сонати на Лудвиг ван Бетовен, представени в поредица от 9 концерта. Освен реализацията на тази уникална творческа задача, Моллова осъществява и поредица от два цикъла, този път с интегралното изпълнение на Бетовеновите сонати за пиано и цигулка – реализирани в сътрудничество единия път с руската цигуларка Дина Шнайдерман,[2] както и с проф. Георги Бадев. Заедно с Дина Шнайдерман, Милена Моллова осъществява и записи на Цигулкови сонати от Волфганг Амадеус Моцарт.[3] През последните години тя концертира активно и с цигуларя Марио Хосен.

Едновременно с интерпретацията на такива шедьоври от класическия репертоар, тя представя премиери и изпълнява многократно съвременни български творби, като Концерт за пиано и оркестър № 1 (1955) и Концертни миниатюри (1970) на Димитър Христов, Концерт за пиано и оркестър № 1 (1985) и посветения на нея Концерт за пиано и оркестър № 2 (1999) на Красимир Кюркчийски, „15 етюда от висша трудност“ на Тодор Стойков, представения заедно с нейни студенти Концерт за пиано, харпсихорд, чембало и оркестър „Barocus Ex Machina“ на Георги Арнаудов. През годините тя представя и първи изпълнения на творби от забравените български композитори Менахем Бенсуан и Васил Божинов.

Педагогическа дейност

  • Била е дългогодишен преподавател в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ – София (доцент от 1976 и професор от 1989 г.).
  • Преподава в Северногръцката консерватория в Солун.
  • От 2000 г. е Ръководител на департамент „Музика“ в Нов български университет и почетен професор в него.
  • От 1997 г. проф. Милена Моллова е Председател на Настоятелството на НМУ „Любомир Пипков“ – София.
МИЛЕНА МОЛЛОВА

    Социални мрежи